Korķīti noņemt vai atstāt? Trīs vienkārši soļi dzērienu paku efektīvai šķirošanai
Dzērienu kompozīta iepakojums jeb dzērienu pakas, kurās tiek pildītas sulas, piens, kefīrs un citi dzērieni, ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa. Pēdējo gadu laikā šī iepakojuma sastāvs un tehnoloģiskās īpašības ir mainījušās – pakas kļuvušas izturīgākas, pielāgotas vairāku tipu dzērieniem un aprīkotas ar neatdalāmiem plastmasas korķīšiem. Vai, šķirojot dzērienu pakas, šie korķīši ir jānoņem un kur šīs pakas ir pareizi izmest? Šos un citus aktuālus jautājumus skaidro “Latvijas Zaļais punkts” un Siguldas pilsētas SIA “JUMIS”.
Lai arī dzērienu pakas ir veidotas no dažādu materiālu slāņiem, tās var pārstrādāt, līdz ar to tās var un vajag šķirot. “Dzērienu paku sastāvā ir pirmreizējā celuloze – augstvērtīgs resurss papīra ražošanā. Tāpēc īpaši svarīgi ir parūpēties, lai šis materiāls nonāktu otrreizējā pārstrādē. Pareizi sašķirotas, tās tiek pārstrādātas, atdalot papīra šķiedru, ko iespējams izmantot jaunu papīra izstrādājumu ražošanā, tādejādi palielinot resursu saprātīgu izmantošanu. No izlietotajām pakām var atgūt arī plastmasu un alumīniju, kas arī tiek pārstrādāti otrreizējās izejvielās. Lai gan iepriekš dzērienu paku pārstrāde bija mazattīstīta un jautājums par to šķirošanu bija duāls, šobrīd teju visā Latvijā izlietotās pakas var izmest šķiroto atkritumu konteineros, lai tās tiktu pārstrādātas, nevis nonāktu atkritumu poligonos,” skaidro “Latvijas Zaļai punkts” direktors Kaspars Zakulis.
Lai novērstu dzērienu paku nonākšanu atkritumu poligonos, iedzīvotāji aicināti tās ievietot šķiroto atkritumu konteinerā, kas paredzēts vieglajam iepakojumam – plastmasas, papīra, metāla iepakojumam. Lūk, trīs vienkārši soļi dzērienu paku efektīvai šķirošanai:
1. Viss vienā konteinerā! Ērti un vienkārši
Dzērienu pakas drīkst izmest kopā ar citiem vieglā iepakojuma materiāliem, piemēram, plastmasas, papīra un metāla iepakojumu. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem nav jāmeklē atsevišķs konteiners tieši dzērienu pakām – viss vieglais iepakojums ir metams vienā konteinerā. Tas atvieglo atkritumu šķirošanu mājās, neaizņemot papildu vietu atsevišķam atkritumu veidam, kā arī novērš jautājumu – kurš piemājas konteiners šim iepakojumam paredzēts. Parasti vieglā iepakojuma konteineri ir dzeltenā krāsā, taču, ja rodas šaubas, aicinām apskatīt informatīvās norādes uz konteineriem vai sazināties ar Siguldas pilsētas SIA “JUMIS”, lai precizētu informāciju.
2. Dzērienu pakas šķiro kopā ar korķīti
Šķirojot dzērienu pakas, korķītis no tām nav jāatdala – mūsdienu pārstrādes tehnoloģijas spēj to efektīvi atdalīt un virzīt tālāk pārstrādei.
3. Iztukšo, saplacini, aizskrūvē!
Lai paku nodotu šķirošanai, tā ir kārtīgi jāiztukšo, lai pakā nebūtu lieka šķidruma. Pakām, kurās ir bijusi sula vai citi viegli plūstoši dzērieni, papildu skalošana ar ūdeni nav nepieciešama – galvenais, lai paka ir tukša. Savukārt, ja pakā bijis kefīrs, jogurts vai cits biezāks dzēriens, tad paku vēlams viegli izskalot un iztukšot no liekā šķidruma.
Pēc pakas iztukšošanas svarīgi to saplacināt, lai iepakojums aizņemtu pēc iespējas mazāk vietas gan mājās, gan kopējā atkritumu konteinerā. Pēc saplacināšanas paku vēlams aizskrūvēt, lai tā atkārtoti nepiepildītos ar gaisu.
Lai veicinātu atkritumu poligonos apglabāto atkritumu apjoma samazināšanu un pārstrādi, no 2024. gada Latvijā noteikts, ka ražotājiem un tirgotājiem ražotāju atbildības sistēmas (RAS) ietvaros jāspēj savākt vismaz 30 % no tirgū laistā dzērienu kartona iepakojuma. 2025. gadā šis rādītājs ir 45 %, savukārt līdz 2029. gadam savākšanas apjoms būs 80 %. Lai arī aptaujas* dati rāda, ka 79 % iedzīvotāju Latvijā šķiro mājsaimniecības atkritumus, atsevišķu materiālu, tostarp dzērienu paku, šķirošanā ir iespējama izaugsme – aptaujā vien 46 % norādījuši, ka līdzās citiem atkritumu veidiem šķiro arī dzērienu pakas.
“Latvijas Zaļais punkts” un Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” atgādina – pareizi sašķirots iepakojums nonāk pārstrādē, kur no tā tiek radītas izejvielas, ko izmantot jaunu preču ražošanai. Tādējādi tiek mazināts vides piesārņojums un nepieciešamība ražošanā izmantot pirmreizējos dabas materiālus. Tāpat iepakojuma atbildīga šķirošana palīdz samazināt atkritumu poligonos noglabāto atkritumu daudzumu.
Vairāk par Siguldas pilsētas SIA “Jumis” nodrošinātajām atkritumu šķirošanas iespējām un citiem pakalpojumiem, kā arī aktuālo informāciju iespējams atrast uzņēmuma mājaslapā www.jumis.lv.
Mazie siguldieši savāc 295 kilogramus bateriju – bērnudārzi piedalās vides iniciatīvā
Lai veicinātu bērnos interesi un vēlmi rūpēties par vidi jau no mazotnes un nodrošinātu izlietoto bateriju pareizu apsaimniekošanu, vides apsaimniekošanas uzņēmums Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” šī gada maijā un jūnijā […]
Siguldā no 22.jūlija līdz 2.augustam iedzīvotāji aicināti bez maksas nodot nolietotās riepas
Lai Siguldas novada iedzīvotājiem nodrošinātu iespēju atbildīgi un bez maksas atbrīvoties no nolietotām automašīnu riepām, Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” sadarbībā ar SIA “Latvijas Zaļais punkts” rīko riepu nodošanas akciju, kas norisināsies no 22. jūlija līdz […]
Izmaiņas Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” klientu apkalpošanas zvanu centra, atkritumu šķirošanas laukuma “Zemdegas” un kompostēšanas laukuma “Kreiļi” darba laikā Līgo svētkos
Vides apsaimniekošanas uzņēmums Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” informē, ka Līgo svētku periodā sadzīves atkritumu izvešana tiks nodrošināta atbilstoši līdzšinējiem grafikiem, taču paredzētas izmaiņas klientu apkalpošanas zvanu centra, atkritumu šķirošanas laukuma “Zemdegas” un kompostēšanas laukuma “Kreiļi” […]
14. jūlijā norisināsies lielgabarīta mēbeļu nodošanas akcija Siguldas pilsētas, Siguldas, Allažu un Mores pagastu iedzīvotājiem
Siguldas pilsētas, kā arī Siguldas, Allažu un Mores pagastu iedzīvotāji 14. jūlijā no plkst. 15.00 līdz plkst. 19.00 ir aicināti piedalīties mājsaimniecībās uzkrāto lielgabarīta mēbeļu bezmaksas nodošanas akcijā, kas notiks kompostēšanas laukumā “Kreiļi”, Siguldas pagastā. […]